Fronołów nad Bugiem, internetowa społeczność przyjaciół Fronołowa
Strona Główna · Artykuły · Forum · Linki · Kontakt · Galeria · Szukaj · Filmy Video · Na ryby · Download · Usługi · Niedziela, Stycznia 24, 2021
Wspomnienia mieszkańców
Z A P R A S Z A M Y !

Wspaniałe wspomnienia
z dawnych lat
mieszkańców i przyjaciół
Fronołowa


Nawigacja
Najnowsze komentarze

eKartki

Gadżety


Propozycje:
co dodać na stronie

Ostatnie Artykuły
Fronołów 1905 - 1948...
Zakaz wstępu do lasu
Mierzwice zostaną up...
Głosujcie na Mierzwice!
Obóz przysposobienia...
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Problem z kodowaniem...
Gazociąg Polska - L...
smieci we Fronołowie
A-fro-ktualności
Mierzwice Kolonia - ...
Najciekawsze Tematy
Czy potrzebna lep... [143]
A-fro-ktualności [126]
smieci we Fronołowie [63]
Kalendarz [61]
Gdzie można / war... [59]
Witamy mieszkańców :) off

Mieszkańcy online:

Ela 2 dni
darekb 2 dni
Ania 5 dni
Szopler 5 tygodni
tomek112 9 tygodni
Wojtek411916 tygodni
iwaoch22 tygodni

Gości online: 3

Twoje IP to: 3.239.51.78

Losowa Fotka
Zakole
Zakole
Po prostu: BUG
Newsletter
Dla mieszkańców
Będzie śmierdziało?
W związku z planowaną budową na terenie Klepaczewa biogazowni zaczęły się protesty okolicznych mieszkańców. Pojawiły się plakaty zwracające uwagę na ten problem. Na plakatach kontakt do organizatorów protestu.

Pozostaniemy bierni?


Telefony organizatorów protestu z plakatu:

Andrzej Dudziak - 606 411 135
Zygmunt Karwacki - 505 385 635
Jerzy Zelnik - 83 359 88 18
Dodane przez tomek112 dnia sierpnia 13 2013 14:13:35 · 43 Komentarzy · 6519 Czytań Drukuj
Komentarze
starogowienna dnia sierpnia 14 2013 13:17:02
Popieram w 100%, pozdrawiam, S.
tomek112 dnia sierpnia 14 2013 16:20:19
Wyrazem poparcia niech będą wpisy na liście protestujących... dziś przez godzinkę zebrałem 30, mam listy, jestem do piątku rano w Mierzwicach Starych - może ktoś zechce wziąć listę i pochodzić po sąsiadach? lub wpaść do mnie lub do sklepu w Mierzwicach i podpisać.
Admin dnia sierpnia 14 2013 20:10:39
Nie chcą smrodu nad Bugiem
(za Słowem Podlasia)


Mieszkańcy nadbużańskich miejscowości są przeciwko budowie biogazowni. Ich zdaniem inwestycja zahamuje rozwój turystycznych wsi, a oni będą zmuszeni żyć w smrodzie.

Pełen obaw jest znany aktor Jerzy Zelnik, który ma dom w Zabużu. - Mój syn przyjeżdża tu ze względu na obecność jodu w powietrzu i bardzo dobry klimat. Przeczytałem, że biogazownie stwarzają zagrożenie bakteriologiczne i w trakcie procesu produkcji następuje emisja siarkowodoru do powietrza. Zostanie nam tu tylko pustynia r11; uważa aktor.

Biogazownię w Klepaczewie chce uruchomić jedna z warszawskich spółek. Plany zaniepokoiły mieszkańców zarówno tej wsi oraz Horoszek Dużych, Hołowczyc, Zabuża i Serpelic. Mieszkańcy przyjechali na sesję rady gminy w Sarnakach, która odbyła się 26 lipca. - To skandal żeby realizować taką inwestycję na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Przez nią zmniejszy się liczba przyjeżdżających turystów oraz zagrożony zostanie byt ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych. Poza tym ubędą miejsca pracy r11; martwił się Zygmunt Karwacki, mieszkaniec Hołowczyc Nowych.

Był również przekonany, że planowane przedsięwzięcie negatywnie wpłynie na środowisko. - Nastąpi wzrost emisji gazów cieplarnianych do powietrza i dewastacja środowiska. Oprócz tego będzie smród nie do wytrzymania. Wójt gminy Sarnaki odejdzie w niesławie, jeśli wyrazi na uruchomienie inwestycji zgodę r11; stwierdził Karwacki. Ponadto tak jak inni mieszkańcy gminy Sarnaki i właściciele ośrodków wypoczynkowych zauważył, że biogazownia będzie ingerowała w unikalny ekosystem Doliny Bugu. Przypomniał wszystkim uczestnikom sesji, że na tym terenie są trasy przelotowe bocianów, łabędzi, kaczek, żurawi oraz gniazduje m.in. orzeł bielik.

Małgorzata Korbut, mieszkanka Nowych Hołowczyc dodała. - Będziemy mieli drugi Bakutil. Obawiam się, że odpady rolnicze, zwierzęce wykorzystywane do produkcji biogazu będą śmierdziały, a rolnicy pracują przecież na świeżym powietrzu. Nie wyobrażam sobie, żeby ta inwestycja była na naszym terenie realizowana, bo to nie jest odpowiednie miejsce dla tego typu działalności r11; podkreśliła Korbut.

Podobne obawy miał aktor Jerzy Zelnik, który posiada dom w Zabużu i z chęcią wypoczywa nad Bugiem. - Jestem związany już z tą ziemią. Mój syn przyjeżdża w te strony ze względu na obecność jodu w powietrzu i bardzo dobry klimat. Przeczytałem, że biogazownie stwarzają zagrożenie bakteriologiczne i w trakcie procesu produkcji następuje emisja siarkowodoru do powietrza. Uruchomienie inwestycji może skutkować odpływem ludzi z terenów nadbużańskich i dlatego zostanie nam tylko pustynia r11; zauważył aktor.

Mieszkańcy wyrażając niezadowolenie z planów warszawskiej spółki mieli za złe Andrzejowi Lipce, wójtowi gminy Sarnaki, że nie zorganizował w tej sprawie spotkania. - Pan zdradził mnie i moją rodzinę, bo zamiast zrobić zebranie, to po kryjomu dąży do realizacji inwestycji. Nawet radnych wójt nie powiadomił r11; wytknął Karwacki. Tego samego zdania była pani Małgorzata. - Biogazownia ma znaczący wpływ na środowisko, a w związku z jej utworzeniem nie odbyły się konsultacje społeczne. Wójt powinien przedstawić nam decyzje jakie zapadły już w tej sprawie, umożliwić wgląd w dokumenty i zebrać opinie ludzi r11; podkreśliła Korbut.

Wójt gminy Sarnaki nie zamierzał jednak polemizować z mieszkańcami. - Postępowanie administracyjne w sprawie powstania inwestycji nie jest zamknięte, bo do 7 sierpnia można składać swoje zastrzeżenia. Na pewno zostaną wzięte pod uwagę. To nie jest tak, że wójt może wstrzymać procedurę, a zamyka ją wydanie decyzji środowiskowej r11; poinformował Lipka.

Tomasz Wawryniuk, mieszkaniec Zabuża był zdziwiony dlaczego Lipka w sprawie biogazowni nie zasięgnął opinii przedstawicieli Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Samorządowiec odparł mu, że nie miał takiego obowiązku.

- Moim zdaniem zwykła przyzwoitość wymagała poinformowania. Park jest naszym dziedzictwem narodowym i to od nas zależy w jakim stanie pozostawimy go przyszłym pokoleniom r11; uważa Małgorzata Korbut.

Tymczasem inwestorzy sporządzili raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, który zyskał akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łosicach. - Nałożyliśmy obowiązek opracowania raportu na inwestora i zaopiniowaliśmy go pozytywnie. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na działce gdzie ma powstać biogazownia może być prowadzona działalność przemysłowa. Z pewnością uciążliwości zapachowe będą, ale nie ma norm na odór. Poza tym tego typu działalność może być prowadzona na terenie Parku Krajobrazowego. Wobec tego nie mieliśmy podstaw do zajęcia innego stanowiska r11; mówi Grażyna Kasprowicz, dyrektor łosickiego sanepidu.

Obecnie wójt gminy Sarnaki musi wydać decyzję środowiskową. - Na tym etapie postępowania może wystąpić do inwestora o zmianę lokalizacji biogazowni - podpowiada Kasprowicz.

Mieszkańcy nie wyobrażają sobie, aby w Klepaczewie powstała biogazownia i dlatego zamierzają bronić swoich interesów. - Zbierzemy podpisy przeciwko jej budowie i będziemy walczyć o swoje r11; zapowiadają. 28 lipca mieszkańcy zorganizowali spotkanie w sprawie inwestycji w Serpelicach, a 29 lipca w Nowych Hołowczycach. Podczas tego ostatniego uczestnicy wyrazili obawy związane z budową biogazowni. r11; Wszyscy bronią się przed wszelkimi odpadami dlatego dziwię się komu przyszło do głowy, aby na ekologicznym terenie je wywozić r11; oburzał się Zbigniew Niebrzegowski. Według niego bardziej uzasadnioną inwestycją ze względu na walory przyrodnicze nadbużańskich wsi byłaby budowa sanatorium.

Organizatorem spotkania był Zygmunt Karwacki. Nie zaprosił jednak wójta gminy Sarnaki i odwołał wizytę inwestora. Oburzony tym był Adam Wawryniuk, przewodniczący rady gminy Sarnaki. r11; Inwestor opowiedziałby o inwestycji. Wiem, że jechał na spotkanie, ale zawrócił się, bo nie był mile widziany. Uważałem pana za człowieka na poziomie r11; stwierdził Wawryniuk.

r11; Wójt miał wystarczająco dużo czasu żeby zrobić zebranie. Pierwsze pismo do Urzędu Gminy w Sarnakach od firmy Bione wpłynęło 14 grudnia ubiegłego roku, ale była to jego słodka tajemnica. Co do inwestora to nie ma potrzeby słuchać kogoś, kto mówi nieprawdę r11; skwitował Karwacki.

Andrzej Barszczyk, prezes spółki Bione twierdzi, że biogazownia nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. r11; Będzie zlokalizowana w stosunkowo dużej odległości od zabudowań. To cichy zakład, który dla nikogo nie będzie przeszkadzał. Do produkcji nie wykorzystamy odpadów zwierzęcych, a kiszonkę trawy i kukurydzy pozyskiwanej na lokalnym rynku. Tak więc na inwestycji skorzystają rolnicy r11; wyjaśnia Barszczyk.

Zapewnia, że przedsięwzięcie nie przyczyni się do skażenia środowiska. r11; Biogazownia produkuje sporo odpadów, które są naturalnym nawozem. Trzeba go jednak wylewać na pola w odpowiedniej ilości. Nie mogę sobie pozwolić na to, aby omijać w tym względzie przepisy, bo może wtedy dojść do zamknięcia zakładu r11; zapewnia prezes warszawskiej spółki.

Informuje również, że wszystko robi zgodnie z prawem. r11; Plan zagospodarowania przestrzennego w miejscu w którym ma powstać biogazownia wskazuje prowadzenie tego typu działalności. Poza tym przeszliśmy procedurę środowiskową, bo zleciliśmy m.in. niezależnej firmie wykonanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, który został pozytywnie zaopiniowany r11; zaznacza Barszczyk. Zapewnia także, że nie chce być w konflikcie z mieszkańcami. r11; Technologię produkcji powieliliśmy z biogazowni w Rawie Mazowieckiej. Miał ją okazję zobaczyć wójt gminy Sarnaki, pracownik urzędu gminy oraz najbliższy sąsiad naszego zakładu. Jeśli ktoś z mieszkańców będzie chciał tam pojechać, to mogę zorganizować wyjazd. Z chęcią też spotkam się, aby wszystko wyjaśnić r11; mówi inwestor.

Jeśli spółkę zarejestruje w gminie Sarnaki to zatrudni dziesięć osób, a gdy nadal będzie miała siedzibę w Warszawie-to o cztery mniej.

http://www.slowopodlasia.pl/wydarzenia/powiat-losicki/878-nie-chca-smordu-nad-bugiem.html
Admin dnia sierpnia 14 2013 20:14:01
Dziś byłem w sklepie ale dopiero teraz przeczytałem że można tam złożyć podpis, jutro podjedziemy, głosy zostawimy
tomek112 dnia sierpnia 16 2013 12:42:05
Kto podpisał... ten podpisał. Oddałem dziś listy z 75 podpisami. Jeśli ktoś chętny to zawsze można zadzwonić i wziąć udział w próbie ocalenia tego po co tu przyjeżdżamy (nawet balanga w smrodzie to już nie to co terazsmiley).
Xaveri dnia sierpnia 19 2013 18:10:10
Zamiast urządzać durne protesty przeciw rozwojowi regionu i powstaniu nowych miejsc pracy zastanowili by się bardziej jak wykryć i przykładnie ukarać oszołoma który zanieczyszcza Bug wypuszczając osad czynny z oczyszczalni do rzeki (często widziana cuchnąca piana). W Gnojnie tego nie ma więc to nie oczyszczalnia z Brześcia... W Zabużu już jest więc na celownik wypada wziąć Serpelice i okolice. Ktoś nam wpuszcza g... do rzeki, ale Wam bardziej przeszkadza szczelnie zamknięta komora fermentacyjna biogazowni. Pogratulować!
tomek112 dnia sierpnia 19 2013 19:58:43
No cóż, g... w rzece to zapewne także skutek rozwoju regionu...
starogowienna dnia sierpnia 21 2013 09:58:59
Znowu tak przybędzie miejsc pracy, pewno wszystko oddadzą po znajomości znajomym i znajomym znajomych... A że ośrodki w Serpelicach zanieczyszczają to fakt. Wystarczy przepłynąć tam łódką, ile rurek schowanych w krzakach odprowadzających ścieki z ośrodków ... Zwróciłam kiedyś na to uwagę kontrolerom kart wędkarskich ale oni to olali.
Ania dnia sierpnia 23 2013 23:33:24
W dniu dzisiejszym byłam na spotkaniu z organizatorami protestu. Zbieram podpisy we Fronołowie. Będę chodziła zlistami do podpisu po działkach, myślę też o pojawieniu się w okolicy kapliczki po mszy.
Ania dnia sierpnia 24 2013 12:17:23
Xaver, ten region ma charakter turystyczny więc nie powinno być tu miejsca na tego rodzaju inwestycje. Co do miejsc pracy, więcej osób na tym straci niż zyska, bo większość ludzi utrzymuje się tu z turystyki, a biogazownia spowoduje odpływ turystów.
Ania dnia sierpnia 26 2013 14:39:39
dla posiadaczy konta na FB https://www.facebook.com/pages/STOP-Biogazowni-w-Serpelicach/1398466163711753
Ania dnia sierpnia 26 2013 15:45:45
strona nie jest mojego autorstwa
Admin dnia sierpnia 27 2013 11:04:02
tomek112 dnia sierpnia 27 2013 23:02:47
nasz wójcio zaczyna wymiękać‡, obniża ceny za śmieci...Przypadek?smiley
Ania dnia sierpnia 28 2013 18:54:41
pewnie boi się o stołek smiley
starogowienna dnia sierpnia 29 2013 08:05:00
Wójt na Madagaskar! smiley
Xaveri dnia sierpnia 29 2013 16:29:22
Xaver, ten region ma charakter turystyczny więc nie powinno być tu miejsca na tego rodzaju inwestycje. Co do miejsc pracy, więcej osób na tym straci niż zyska, bo większość ludzi utrzymuje się tu z turystyki, a biogazownia spowoduje odpływ turystów.

Niby w jaki sposób spowoduje odpływ turystów?!
Komora fermentacyjna biogazowni jest szczelna (przypominam że metan z powietrzem w ilości 5-15% stanowi mieszaninę wybuchową). Na jej terenie nie magazynuje się surowca tylko sukcesywnie go dowozi z zewnątrz (magazynowanie jest kłopotliwe, wymaga przestrzeni i przede wszystkim generuje dodatkowe koszty) więc o przykre zapachy bym się nie martwił. W każdym razie nie gorsze niż z ekologicznej, przydomowej oczyszczalni czy jakiejś pobliskiej obórki. Przecież to teren rolniczy więc czasem coś doleci... Ten protest jest na zasadzie "NIE bo NIE" czy "NIE bo kury przestaną się nieść"? Bo rzeczowych argumentów nie widać...

PS.
W "Ranczu" miejscowa "ławeczka" krzyczała - "Wójta na taczkę i na Kamczatkę..." smiley
tomek112 dnia sierpnia 29 2013 22:07:07
rzeczowo to połowa dorosłych mieszkańców gminy podpisała się pod protestem, chyba to oni­ wiedzą…, czego chcą? to nie my, letni goście mamy decydować‡, co jest dobre dla rozwoju regionu, to nie nam poklepywać po pleckach wójta... Tak się™ składa, że mieszkam ponad kilometr od podobnej inwestycji, nie śmierdzi... w dni powszednie od 7 do 15, czyli w godzinach pracy instytucji kontrolujących. Kilkadziesią…t ciężarówek dziennie, z których wylewa się nieco smrodliwej mazi to niby nic... nie licząc zapasów w sporej ilości zalegających już niezbyt szczelnie zamkniętych. Fakt, do Fronołowa może nie doleci, może... a może doleci. Poczujemy powiew rozwoju.
starogowienna dnia sierpnia 30 2013 08:41:32
Xaveri oczyma wyobraźni widzę (i słyszę, i czuję smiley ) jak latem od 5 rano rusza sznur C-330 lokalnymi drogami co by dowieźć materiał na biomasę do biogazowni... Przecież jakiś wsad musi być ale trzeba go dowieźć. Nie dość że obecnie ruch samochodowy, quadowy i motocyklowy (hałas!!!) w soboty i niedziele taki, że czasem nie da się jeździć rowerem, to sobie jeszcze zafundujemy dodatkowy ruch "lokalnych dostawców" od samego rana 6 dni w tygodniu smiley

co do biogazowni to nigdzie ich w Polsce nie chcą, weźmy przykład z okolic Hajnówki:

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130629/REGION05/130629721
starogowienna dnia sierpnia 30 2013 08:44:24
Ale tam Wójt jest z mieszkańcami a nie przeciwko nim: "Wójt Narwi przyznaje, że rozumie obawy mieszkańców, bo przez wiele lat musieli oni znosić uciążliwe sąsiedztwo innej inwestycji - hodowli świń."
tomek112 dnia września 01 2013 22:40:01
Polecam artykuł a szczególnie drugi komentarz pod nim... szczególnie, że sprawa w sumie świeża i dwóch ludzi opłaciło życiem "rozwój"...
http://gramwzielone.pl/bioenergia/7068/niechec-sasiadow-nie-musi-blokowac-budowy-biogazowni

Może warto posłuchać:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1426025030955866&set=a.1405633396328363.1073741829.1398466163711753&type=1&relevant_count=1&ref=nf
Ania dnia września 02 2013 16:43:32
Warto pojawić się na zebraniu w czwartek, ponieważ wypowiadają się tam osoby wykształcone i znające się na rzeczy. Inwestycji firmy Bione nie chciano już w dwóch miejscach, coś w tym musi być smiley
Ania dnia września 04 2013 22:56:23
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1429717993919903.1073741833.1398466163711753&type=1 polecam Xaveri!
Admin dnia września 07 2013 21:02:35
Ciąg dalszy walki o Dolinę Bugu
2013-09-06 09:58:30
http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/losice/ciag-dalszy-walki-o-doline-bugu-f952.html

5 września w świetlicy wiejskiej w Serpelicach odbyło się spotkanie w sprawie biogazowni która ma powstać na terenie gruntów wsi Klepaczew.

O proteście przeciwko wybudowaniu biogazowni już informowaliśmy. Obawy jej przeciwników dotyczą smrodu, który zniechęci turystów do odwiedzania tutejszych terenów. Istnieje także obawa, że funkcjonowanie biogazowni zagrozi przyrodzie która jest największym atutem Doliny Bugu.

Bohaterami spotkania byli goście z miejscowości Uchnin gdzie od dwóch lat funkcjonuje biogazownia (znacznie mniejsza niż ta która ma powstać w gminie Sarnaki), opowiedzieli oni o tym z jakimi uciążliwościami muszą się borykać odkąd żyją w jej sąsiedztwie. Jest to przede wszystkim smród, który unosi się w powietrzu niemal bez przerwy.

- Nie można otworzyć okna. Czasami jest tak, że kilka osób wymiotuje a pozostałe boli głowa. r11; opowiada Piotr Pszczółkowski z Uchnina.
Ogromnym problemem jest również produkt uboczny powstający na sutek działania biogazowni jakim jest tzw. pofermentat. W Uchninie jego ogromne ilości były wylewane do pobliskiego lasu wywołując tam spustoszenie.

- Inwestor który nie miał gdzie wylewać tego odpadu po prostu wylewał do lasu, który został w ten sposób uśmiercony - mówi Piotr Pszczółkowski i dodaje - Na polach na które jest on wylewany, nie urośnie nawet perz, bo stężenie azotanów przekracza wszelkie dopuszczalne normy więc trudno żeby rośliny żyły r11; tłumaczy. Aby wylewać pofermentat nie siejąc spustoszenia inwestor musiałby dysponować ogromnym areałem ziemi.

r11; Inwestor z Uchnina ma około 200 ha ziemi nasz inwestor ma około 40 ha więc będzie miał ten sam problem. Gdzie wylać odpady r11; mówi Grzegorz Harasymowicz, mieszkaniec Serpelic, członek komitetu protestacyjnego.

Mieszkańcom Uchnina w trakcie budowy biogazowni obiecywano korzyści jakie odniosą z jej istnienia. Zawieziono ich też do Niemiec pokazując tamtejsze obiekty tego typu. To co tam zobaczyli ostatecznie przekonało ich do tej inwestycji. Problem polega na tym, że w warunkach Niemieckich biogazownie funkcjonują tak jak powinny, zgodnie z założeniami a w Polskich jest to nieopłacalne. W Uchninie wsadem do biogazowni miła być kiszonka kukurydzy (podobnie zapewnia obecnie inwestor Sarnacki), ostatecznie jest nim odpad przemysłu rolno-spożywczego a na bramie zakładu wisi ogłoszenie że kiszonki nie są skupowane.

- Nie jest potrzebna kiszonka z kukurydzy i traw. Do produkcji energii elektrycznej i gazu w biogazowniach jest potrzebne co innego. To co przywożą za darmo, a więc odpady przemysłu rolno r11; spożywczego. Ci którzy się tego pozbywają jeszcze płacą za utylizację tych odpadów. Po prostu w polskich warunkach produkcja energii elektrycznej z biomasy jest nieopłacalna. Państwo polskie jest zbyt biedne i nie dopłaca do tego, w Niemczech się do tego dopłaca. r11; mówi Zygmunt Karwacki z Hołowczyc od początku zaangażowany w protest, jeden z organizatorów spotkania.

Zebrani zobaczyli także film zrealizowany w Uchninie przez grupę osób z gminy Sarnaki które chciały się przekonać jak wygląda życie obok biogazowni i przekazać to innym. Film ilustruje dokładnie to co opowiedzieli mieszkańcy Uchnina, jest także zapisem relacji innych osób. Oprócz tych trudności z jakimi na co dzień borykają się ludzie doszło tam do tragicznego w skutkach wypadku. Zginęło w nim dwóch młodych pracowników biogazowni.

Po emisji filmu obecny na spotkaniu wójt Andrzej Lipka podkreślił, że to co zobaczył jest karygodne i nie powinno nigdy mieć miejsca. Samorządowiec był adresatem licznych pytań, stanowczo unikał jednak jakichkolwiek deklaracji związanych z decyzją środowiskową jaką niebawem ma wydać.

Sprawa budowy biogazowni na gruntach wsi Klepaczew budzi wiele emocji. Wzburzeni mieszkańcy wyrażali swój sprzeciw i nie ma się co dziwić. Jeżeli biogazownia powstanie i powtórzy się tu scenariusz z Uchnina, ucierpi na tym nadbużańska przyroda a w konsekwencji miejscowa ludność żyjąca z turystów. Gmina Sarnaki zostanie pozbawiona swojego największego atutu.

Sprawa biogazowni w najbliższym czasie będzie miała ciąg dalszy. Już w niedzielę (08.09) odbędą się dwa spotkania z inwestorem:
o 12.15 w świetlicy wiejskiej w Serpelicach i o 15.30 w Hołowczycach.
Xaveri dnia września 08 2013 00:34:38
1) Uhnin, a nie Uchnin

2) Lista biogazowni w Polsce:
http://goo.gl/maps/yYLCQ
starogowienna dnia września 08 2013 09:09:38
Xaveri to że gdzieś są to nie znaczy że u nas muszą byc. Nasz region jest wyjątkowy. A w ogóle to co Ty tak bronisz tych biogazowników, hę...? smiley
Xaveri dnia września 08 2013 20:17:03
Ja tylko podtrzymuję dyskusję żeby nie wygasła smiley
Linka do listy biogazowni dałem ponieważ są tam dane n.t. co przeważnie jest wsadem.
Ania dnia września 10 2013 22:40:48
Gdyby wszyscy zgadzali się ze sobą to nie byłoby dyskusji smiley
Glinthor dnia września 11 2013 16:40:32
Ja też dorzuce lekturę

http://www.wios.rzeszow.pl/cms/upload/edit/file/BIOGAZOWNIA.pdf
tomek112 dnia września 18 2013 23:06:28
http://www.youtube.com/watch?v=7HO-VR007is&feature=youtu.be
Xaveri dnia września 19 2013 22:34:17
podlasie24.pl/wiadomosci/losice/nie-wszyscy-przeciwko-biogazowni-w-klepaczewie-fbdd.html
starogowienna dnia września 23 2013 09:04:58
Podobno w okolicy pojawiły się nocne krasnale mające stanowcze zdanie w określonej sprawie...? smiley
Admin dnia października 01 2013 20:36:24
Protest rośnie w siłę http://www.tygodniksiedlecki.com/t21955-protest.ronie.w.si.htm

ale jest też inny materiał, pokazujący gdzie dokładnie będzie zlokalizowana (potencjalnie będzie) ta biogazownia:

http://www.sarnaki.info.pl/?q=node/383

gdyby jednak wójt wydał pozytywną decyzję to na szczęście nie będzie to tak blisko Serpelic ani Klepaczewa...
tomek112 dnia października 03 2013 19:12:28
Czyżby gość we własne gniazdo.... czy może jednak są ludzie o zdrowym rozsądku? http://www.zyciesiedleckie.pl/z-regionu/7021-biogazownie-tak-ale
Admin dnia października 23 2013 20:58:00
Przeciwnicy biogazowni chcą blokować rdziewiętnastkęr1;

(...)- 30 września wysłałem do Komendanta Powiatowego Policji w Łosicach prośbę o tzw. happening pokojowy, który polegałby na tym, że na skrzyżowaniu DK nr 19 przy rynku w Sarnakach chodzilibyśmy po przejściu dla pieszych z transparentami wzywającymi do tego aby nie było tej biogazowni. Pan Komendant pismem z dnia 12 października w odpowiedzi na mój wniosek napisał, że postępowanie dotyczące zgromadzeń należy do zadań zleconych organów gminy. Dlatego wystosuję drugi wniosek do Pana Wójta i Pana Wojewody o wydanie takiego pozwolenia, tylko ze względu na procedurę będę musiał przesunąć to o dwa tygodnie. Czyli pokojowy happening odbędzie się prawdopodobnie 23 listopada r11; informuje Grzegorz Arasymowicz.

Wójt Gminy Sarnaki Andrzej Lipka ma obawy co do planowanego happeningu. Podczas debaty społecznej o bezpieczeństwie w Łosicach, 22 października, zaapelował do wojewody Jacka Kozłowskiego o pomoc w tej sprawie. Włodarz martwi się, że podczas czterogodzinnej blokady kierowcy będą korzystać z objazdów co wpłynie na znaczne pogorszenie stanu dróg powiatowych i gminnych. (...)

http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/losice/przeciwnicy-biogazowni-chca-blokowac-dziewietnastke-10242.html
tomek112 dnia października 25 2013 23:00:08
Kocham włodarza.... martwi się o 4 godziny a nie martwi się co i czym i gdzie będzie wożone przez ileś tam lat - nie jego kadencji... już niestety. Przypominam - rok 2014 rokiem wyborczym.... i przyjdzie się rozstać z posadkąsmiley tylko można by bez smrodu....
Ania dnia listopada 23 2013 23:57:11
Ania dnia listopada 23 2013 23:59:22
i tyle na temat... Ciekawa jestem jak to się skończy.
Ania dnia listopada 27 2013 16:56:44
http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/losice/decyzja-srodowiskowa-w-sprawie-biogazowni-w-grudniu-108ce.html
tomek112 dnia grudnia 07 2013 22:20:39
Brawo Panie Wójcie... w końcu dotarło do władzy, że jest dla ludzi a nie odwrotnie.smiley

http://www.podlasie24.pl/wiadomosci/losice/jest-decyzja-w-sprawie-biogazowi-10ada.html
Ania dnia czerwca 13 2014 22:55:43
temat powraca... https://www.facebook.com/1398466163711753/photos/a.1405633396328363.1073741829.1398466163711753/1618160215075679/?type=1&theater
tomek112 dnia czerwca 14 2014 01:03:37
są normalne samorządy nad Bugiem... Kosów Lacki stać było na referendum wśród mieszkańców na temat wiatraków... nie chcieli - nie będzie... tu nie chcą biogazowni - będzie proces, sprawy sądowe, pomówienia... zapłacimy wszyscy, my też ... tak czy siak smród już unosi się nad doliną Bugu...
Ania dnia czerwca 14 2014 16:58:46
Dla mnie to wszystko jest chore...To niesamowite, że władze lokalne totalnie nie liczą się ze zdaniem mieszkańców i za wszelką cenę chcą przeforsować swoje.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych mieszkańców Fronołowa.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Dodaj do ulubionych
Logowanie
Mieszkaniec e-Fronołowa

HasłoNie jesteś jeszcze naszym mieszkańcem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia wciąż żywa
P O L E C A M Y !

Historia Fronołowa i
mostu na Bugu
od roku 1905


Ostatnio dodane zdjęcia

Zima 2021


Zima 2021


Zima 2021


Zima 2021


Zima 2021


Zima 2021


Zima 2021


Zima 2021


więcej...
Ankieta dla mieszkańców
Czy chciałbyś aby alejki we Fronołowie miały swoje nazwy?

Tak!

Eee.. nie.

Wisi mi to :)

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Created by zwiruk.pl Copyright (C) 2008 | Powered by PHP-Fusion

14632865 Unikalnych wizyt w wirtualnym Fronołowie od maja 2008